W dniu przyjęcia do Szpitala pacjent powinien zgłosić się na czczo w godzinach rannych na Izbę Przyjęć. Jedynie osoby przyjmujące leki w związku z nadciśnieniem i cukrzycą powinny zjeść lekkie śniadanie oraz przyjąć leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pacjenci przyjmowani są:
1) na podstawie dokumentu ubezpieczenia zdrowotnego,
2) na podstawie skierowania właściwego podmiotu innego niż publiczny,
3) odpłatnie na indywidualny wniosek pacjenta.

Pacjentom udzielane są świadczenia zdrowotne bez skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w razie: wypadków, zatruć, urazów, stanów zagrożenia życia, nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodującego zagrożenie życia.

Pacjent zgłaszający się na leczenie szpitalne przedstawia:

1) aktualne skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
2) Dowód Osobisty z numerem PESEL,
3) aktualne dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa:

• Pacjenci z zagranicy – aktualną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Karta EKUZ stanowi poświadczenie uprawnienia ubezpieczonego i emeryta lub rencisty, jak również członków ich rodzin, przebywających w państwie członkowskim UE/EFTA innym niż właściwe państwo członkowskie, do świadczeń rzeczowych, które stają się niezbędne z przyczyn medycznych, biorąc pod uwagę charakter tych świadczeń oraz przewidywany czas pobytu.

4) karty informacyjne dotyczące poprzednich hospitalizacji.

Pacjenci nieubezpieczeni (nie spełniający kryterium finansowania z innych źródeł), pokrywają koszty hospitalizacji wg obowiązującego cennika świadczeń medycznych. Pacjent nieubezpieczony, przy przyjęciu do szpitala zobowiązany jest do złożenia oświadczenia zobowiązującego go do pokrycia kosztów leczenia, zgodnie z wystawioną fakturą VAT. W celu wystawienia faktury VAT po zakończeniu leczenia, Sekretarka Medyczna danego oddziału przekazuje do Działu Finansowego informację zawierającą dane do wystawienia faktury VAT.

W przypadku przyjęcia pacjent nieprzytomnego w zagrożeniu zdrowia lub życia, świadczenia medyczne są mu udzielane bezwzględnie na wiek czy stan formalny statusu, a jego tożsamość jest ustalana w trakcie hospitalizacji szpitalnej.

Dzieci do lat 18 oraz kobiety w ciąży, mimo braku ubezpieczenia, posiadają prawo do bezpłatnych świadczeń w PCM, zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a ich koszty pokrywane są zgodnie z zasadami podanymi we wskazanej ustawie.

Za świadczenia zdrowotne, udzielone osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości, PCM pobiera opłatę niezależnie od uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeżeli jedyną i bezpośrednią przyczyną udzielonego świadczenia było zdarzenie spowodowane stanem nietrzeźwości tej osoby. W celu stwierdzenia nietrzeźwości, lekarz zleca wykonanie badania dla ustalenia zawartości alkoholu we krwi i odnotowuje ten fakt w dokumentacji indywidualnej pacjenta.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie zdrowotne, nie przedstawi właściwego dokumentu potwierdzającego fakt objęcia ubezpieczeniem, Spółka
kosztami udzielonego świadczenia obciąży pacjenta.

W przypadku regularnego stosowania leków zaleconych na schorzenia, które nie stanowią powodu przyjęcia do szpitala, prosi się o zabranie tych leków (np. leki neurologiczne, psychiatryczne, okulistyczne, itp.)

W trakcie przyjmowania na oddział, Pacjent zostanie poproszony o podanie danych osoby, z którą pracownicy szpitala mogą kontaktować się w sprawach Pacjenta. W tym celu należy podać podstawowe informacje dotyczące tej osoby: imię i nazwisko oraz jej numer telefonu, ewentualnie adres zamieszkania.

Pacjent, który został skierowany do leczenia planowego w Szpitalu powinien również zabrać ze sobą:

• przybory toaletowe, środki higieny osobistej,
• szklanka lub kubek, sztućce ( łyżka, widelec, nóż, łyżeczka),
• piżamę / koszulę nocną lub dres, bieliznę, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic.

Dodatkowo można zabrać na oddział szpitalny:

• wodę mineralną niegazowaną,
• papier toaletowy, chusteczki higieniczne,
• książkę, czasopisma,
• suszarkę do włosów*, maszynkę do golenia*

*za używanie przez pacjenta własnego sprzętu elektrycznego szpital nie ponosi odpowiedzialności w zakresie ich użytkowania oraz powstałych szkód.

Rzeczy powinny być zapakowane do małej podręcznej torby, która zmieści się do szafki przy łóżku pacjenta.

Osoba przyjmowana do szpitala może skorzystać z depozytu szpitalnego w celu przechowania rzeczy. Prosi się o nieprzynoszenie rzeczy wartościowych (pieniędzy, biżuterii, sprzętu komputerowego itp.) Wszystkie rzeczy oddane do depozytu można odebrać za pokwitowaniem w dniu wypisu ze Szpitala.

Szpital nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy nie przekazane do depozytu Szpitala i pozostawione przez pacjenta na sali chorych.