Szpital Prudnicki od początków powstania był związany z historią Prudnika.
Budynek szpitala został wzniesiony w latach 1903–1904 z inicjatyw prudnickiego przedsiębiorcy Maxa Pinkusa i jego żony Jadwigi, którzy w całości pokryli wszystkie koszty budowy oraz samodzielnie finansowali utrzymanie szpitala do roku 1918. Max Pinkus Podobnie jak jego dziadek i ojciec, finansował też wiele innych przedsięwzięć służących pracownikom fabryki i mieszkańcom naszego miasta.
W 1910 Pinkusowie przekazali szpital miastu. Przed rozpoczęciem I wojny światowej do budynku dobudowano południowe skrzydło, a także wzniesiono osobny budynek z oddziałem dla zakaźnie chorych.
Pod koniec lat 20. XX wieku w budynku znajdowało się od 150 do 160 miejsc dla chorych. Oprócz tego posiadał poradnię leczenia gruźlicy i chorób płuc.
Na początku XXI wieku podjęto próby restrukturyzacji ówczesnego SP ZOZ ZOZ w Prudniku, które nie przyniosły rezultatu. 28 maja 2004 Rada Powiatu Prudnickiego podjęła uchwały w sprawie likwidacji SP ZOZ ZOZ. W celu zapewnienia świadczenia usług medycznych dla ludności, 17 kwietnia 2004 Rada Powiatu zdecydowała o utworzeniu Prudnickiego Centrum Medycznego S.A. w Prudniku. Powiat Prudnicki objął w posiadanie 100% udziału w kapitale zakładowym. 20 sierpnia 2004 Prudnickie Centrum Medyczne zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Szpital PCM S.A. w Prudniku zlokalizowany jest w południowej części województwa opolskiego. Gmina Prudnik graniczy bezpośrednio z gminami: Biała, Głuchołazy, Korfantów, Lubrza oraz z gminą Nysa. Ponadto gmina Prudnik posiada bardzo dobre połączenie z Czechami – w odległości ok. 4 km znajduje się przejście graniczne.
Prudnickie Centrum Medyczne S.A. jest wiodącym podmiotem leczniczym w powiecie prudnickim, zabezpieczającym dostęp do świadczeń medycznych dla ok. 60 tysięcy ludności. Obszarem działania obejmuje teren miast i gmin: Prudnik, Lubrza, Głogówek, Biała.