Pracownia Tomografii Komputerowej
Pracownia znajduje się w budynku przy ul. Piastowskiej 64, Tel. (77) 406 78 33
Rejestracja pacjentów odbywa się osobiście w godzinach otwarcia pracowni. Godziny przyjęć i rejestracji pacjentów:
w dni robocze 8.00-15.00. Po godzinie 15.00 - informacja pod nr tel. (77) 406 78 63
Informacje o pracowni:
Pracownia TK wykonuje badania diagnostyczne aparatem BrightSpeed pozwalającym na badanie w zależności od wskazań wybranej części ciała lub badania całego ciała ("whole body CT") w czasie kilku do kilkudziesięciu sekund.
Zarząd Spółki podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług TK dla pacjentów szpitalnych oraz pacjentów pozaszpitalnych posiadających publiczne ubezpieczenie zdrowotne i aktualne skierowanie od lekarza specjalisty.
Zakres świadczonych badań:
Głowa i szyja:
Badanie TK głowy (udary krwotoczne i niedokrwienne, zmiany zapalne, rozrostowe i wady wrodzone tkanki mózgowej), badanie zatok przynosowych i piramid kości skroniowych, badanie TK twarzoczaszki i oczodołów, badanie szyi, ocena krtani, badanie angiograficzne TK tętnic szyjnych i tętnic wewnątrzczaszkowych.
Klatka piersiowa:
Badanie TK klatki piersiowej z oceną miąższu płucnego i śródpiersia (zmiany rozrostowe, zapalne, choroby ściany klatki piersiowej, zmiany kostne), badanie wysokiej rozdzielczości tkanki płucnej (HRCT), badanie angiograficzne tętnic płucnych w podejrzeniu zatorowości płucnej (3D, badanie angiograficzne aorty piersiowej i jej gałęzi z rekonstrukcjami 2D i 3D.
Jama brzuszna:
Wieloazowa ocena narządów miąższowych (wątroba, śledziona, trzustka, naczynia wrotne), wielofazowa ocena nerek z opcją wydzielniczą i urografii TK,ocena przestrzeni zaotrzewnowej i krezki.
Miednica:
Ocena narządów rodnych, pęcherza i naczyń, ocena prostaty i struktur kostnych, ocena węzłów chłonnych.
Kręgosłup:
Diagnostyka dyskopatii w każdym odcinku kręgosłupa, ocena zmian, podejrzenia zmian przerzutowych i pierwotnych patologii kostnych.
Układ Kostny:
Badanie elementów kostnych.
Badanie naczyniowe z rekonstrukcjami 2D i 3D:
Wysoka jakość i szybkość badania pozwala na ocenę naczyń z monitorowaniem ich wysycenia środkiem cieniującym, jest on podawany z kontrolowaną prędkością przy wykorzystaniu strzykawki automatycznej. Istnieje np. możliwość jednoczesnego zbadania całej aorty i tętnic miednicy lub tętnic od rozwidlenia aorty do naczyń stóp.
Wskazania do badania angiograficznego obejmują m.in. wady wrodzone; tętniaki aorty i innych naczyń, w tym tętniaki naczyń mózgowych; ocena tętnic nerkowych, ocena obwodowych naczyń tętniczych.
Szybkość skanowania nowoczesnego aparatu wielorzędowego pozwala na łączenie dwóch i więcej zakresów badania, umożliwia także w zależności od wskazań diagnostykę całego ciała ("whole body CT").
Przygotowanie do badania:
- min.5h na czczo (większość badań tomografii komputerowej wymaga podania środka cieniującego),
- dobre nawodnienie - wieczorem przed badaniem nie należy : pić alkoholu, palić papierosów, wykonywać czynności mogących doprowadzić do okresowego odwodnienia (np.intensywne ćwiczenia sportowe),
- w dniu badania należy przyjąć stale przyjmowane leki popijając do 0,5 szklanki wody,
- bezwzględnie należy wykonać badanie poziomu kreatyniny,
- należy unikać metalowych części ubioru i ozdób (np. kolczyki przy badaniu głowy),
- badanie wymaga pozostania w bezruchu przez czas skanowania.
Przeciwwskazania do badania:
- bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, szczególnie jej pierwszy trymestr,
- względnymi przeciwwskazaniami są niewydolność lub upośledzona funkcja nerek,
- w przypadku chorób tarczycy dobrze jest posiadać opinię endokrynologa dotyczącą podania środka cieniującego zawierającego jod,
- z uwagi na wykorzystanie w obrazowaniu promieniowania jonizującego zastosowanie TK w badaniach dzieci wymaga uzasadnionych wskazań.
Dokumenty do pobrania | Typ pliku |
---|---|
Ankieta dla pacjenta | plik PDF |